Legea constructiilor ii ia din putere lui Nicusor Constantinescu

Stiri :

Editia din Marseille de anul acesta a adus in prim-plan cresterea remarcabila a industriei in ultimii doi ani, si in ciuda prezentei mai restranse fata de anul trecut, s-a punctat optimist ca energia eoliana are potentialul de a combate schimbarile climatice, de a revitaliza economia, de a creste exporturile si de a crea noi locuri de munca. In 2008 au fost instalati 8 454 MW eolieni in Europa.

EUROPEAN WIND ENERGY CONFERENCE 2009
16-19 martie, Marseille, Franta

In ciuda crizei financiare, industria eoliana are fundamente sanatoase a fost una din afirmatiile din cadrul EWEC 2009.

Dezvoltatorii se bucura in prezent de suport politic insa se confrunta cu lipsa finantarii. Reprezentantul European Investment Bank, Christopher Knowles, e de parere ca in aceste momente bancile ar trebui sa investeasca in energii regenerabile, pentru ca reprezinta o investitie stabila.
In aceste conditii e vital ca pachetele de stimulus economic sa devina functionale cat mai repede posibil, pentru a asigura revolutia verde de care planeta are nevoie.

Vice-presedinta Parlamentului European, Mechtild Rothe declara ca 500 milioane de Euro pot fi folositi pentru a sustine proiectele de energie regenerabila.
In prezent, tot mai mult capital investit provine din mediul institutional si companii de utilitati.

7500 de participanti au trecut pragul EWEC anul acesta, iar intre cele 390 companii        expozante, prezenti ca si la editia precedenta, au fost consultantii de la Wind Expert, care anul trecut au concluzionat un parteneriat cu EDP. Intre vizitatori, reprezentanti ISPE, ICPE, Transenergo, PS Windmanagement, TSE, Petrom, Blue Investments.

Absent a fost dl Alexandru Sandulescu,din partea Ministerului Economiei, care ar fi trebuit sa prezinte situatia Romaniei in cadrul sesiunii Piete Emergente, alaturi de Polonia, Ungaria, Cehia, Estonia, Letonia si Lituania.

Directiva 20/20/20 aprobata de leaderii Europeni in decembrie anul trecut va deveni cel mai important act legislativ in domeniul energiei regenerabile,a afirmat dl Arthuros Zervos, Presedinte EWEA..Acesta directiva, care stabileste tinte obligatorii pentru fiecare tara, va oferi in acelasi timp stabilitatea necesara pentru a atrage investitii.In Europa, intre 14% si 18% din energie va fi produsa din vant in 2020.

Asociatia Romana pentru Energie Eoliana a fost prezenta la EWEC 2009

7500 de participanti au trecut pragul EWEC anul acesta, iar intre cele 390 companii expozante, prezenti ca si la editia precedenta, au fost consultantii de la Wind Expert, care anul trecut au concluzionat un parteneriat cu EDP. Intre vizitatori, reprezentanti ISPE, ICPE, Transenergo, PS Windmanagement, TSE, Petrom, Blue Investments.

Cum se va integra energia vantului in reteaua romaneasca si implicit in economie, este tema conferintei Romanian WindStart de la Bucuresti , 2 iunie organizata de Asociatia Romana Pentru Energie Eoliana in colaborare cu EWEA, urmata de sarbatorirea Zilei Globale a Vantului, 15 iunie, Bucuresti.

Asociaţia Eoliană contestă normele impuse de Autoritatea Aeronautică

Potenţialii investitori īn domeniul energiei eoliene sunt descurajaţi de reglementările impuse de Autoritatea Aeronautică Civilă Romānă, susţin reprezentanţii Asociaţiei Eoliene Romāne. Energeticienii reclamă faptul că actuala procedură de avizare aplicată de autoritatea aeronautică "prevede condiţii nefavorabile dezvoltării acestui domeniu".

Aceste norme impun tuturor centralelor eoliene să fie vopsite īn alb şi roşu. Potrivit membrilor asociaţiei, Romānia este singura ţară europeană unde se impun astfel de condiţii. "Autoritatea Aeronautică Civilă Romānă (AACR) solicită beneficiarilor balizarea de zi completă a turnului centralelor eoliene şi a palelor īn benzi roşii şi albe de minimum trei metri, fiind singura ţară din Europa cu asemenea cerinţe", susţin reprezentanţii Asociaţiei Eoliene Romāne (AERO).

Potrivit acestora, vopsirea centralelor īn alb şi roşu ar crea un disconfort vizual şi estetic. Īn acest fel se explică tendinţa celorlalte state europene de a vopsi aceste centrale īn culori cāt mai mate, pentru a se evita reflectarea razelor de soare care ar crea "efectul de discotecă".

Concret, AERO contestă condiţionarea avizului de construcţie de respectarea normelor de balizare. Īn consecinţă, AERO solicită modificarea normelor de avizare, mai ales pentru că, īn acest moment, există "cereri de amplasare a cātorva mii de centrale eoliene numai īn Dobrogea". (Cristina Bucureasa)

Deviza noastra: